Każda z nas, kobiet, od czasu do czasu, częściej lub rzadziej ma potrzebę i ochotę aby szczególnie zadbać o siebie oraz swoją skórę. W tym celu wybiera się do kosmetologa lub kosmetyczki. Specjalista analizuje potrzeby skóry, dobiera odpowiedni dla niej zabieg i go wykonuje. Efekt jest widoczny od razu, czujemy satysfakcję i zadowolenie po wyjściu z gabinetu czy kliniki, ale wtedy nasuwa się również pytanie: co dalej powinnam zrobić, jak zadbać o utrzymanie efektu zabiegu kosmetycznego?

Oczywiście część z Pań może wybrać się do specjalisty po raz kolejny za jakiś czas, ale co należy robić w między czasie i jak traktować swoją skórę pomiędzy wizytami tak, by odpowiednio o nią zadbać, pogłębiać efekty zabiegów czy jak najdłużej utrzymać oczekiwany rezultat?

Odpowiedź może być niejednoznaczna, ponieważ wiele czynników zależy od rodzaju wykonanego zabiegu. Są natomiast pewne uniwersalne zasady, których należy przestrzegać, aby wspomagać efekty i dbać o prawidłową kondycję skóry każdego dnia.

Prawidłowa codzienna pielęgnacja

Poranek powinien rozpocząć się od oczyszczenia skóry za pomocą żelu myjącego czy pianki dobranej odpowiednio do typu i potrzeb naszej skóry. Jeżeli do zmywania używa się wody z kranu, należy pamiętać, aby koniecznie użyć toniku w celu zneutralizowania poziomu pH. Lepszym rozwiązaniem będzie przemywanie twarzy wodą filtrowaną, różaną lub termalną, szczególnie dla suchych, wrażliwych i naczyniowych cer. Następnie można użyć serum oraz nałożyć lekki krem nawilżający na okolicę oczu oraz na całą twarz, szyję i dekolt. Na samym końcu krem z filmem ochronnym SPF (jeżeli cera jest normalna, mieszana lub tłusta wystarczy ochrona na poziomie 20-30 SPF, w przypadku cer suchych, wrażliwych i naczyniowych konieczna jest ochrona 50 SPF i to przez cały rok!)

Wieczorny rytuał pielęgnacyjny powinien wyglądać trochę inaczej i powinien być dłuższy. Przede wszystkim zaczyna się go od dokładnego demakijażu oczu i twarzy. W tym celu używa się mleczka, pianki lub płynu micelarnego dobranego do typu cery. Następnie wykonuje się kolejny etap oczyszczania za pomocą żelu myjącego używanego również rano. Po każdym kontakcie z wodą należy używać toniku. Najlepiej bez alkoholu. Następnie można wykonać peeling, w zależności od rodzaju i potrzeb skóry (enzymatyczny, drobno lub gruboziarnisty albo kwasowy), przy cerach suchych, wrażliwych i normalnych optymalnie raz w tygodniu, przy cerach mieszanych, tłustych i problematycznych maksymalnie 2-3 razy w tygodniu. Po zmyciu wodą ponownie należy oczyścić cerę tonikiem. Kiedy skóra jest już przygotowana na wchłanianie składników aktywnych, można zastosować maseczkę (nawilżającą, oczyszczającą lub regenerującą),optymalnie raz w tygodniu. W kolejnym kroku nakłada się bogate w składniki skoncentrowane serum, regenerujący krem na okolicę oczu i bogaty krem odżywczy. Wieczorem można, a nawet trzeba używać bardziej aktywnych kosmetyków. Nocą odbywają się procesy regeneracyjne skóry dlatego wieczorna pielęgnacja jest ważniejsza i powinna być dokładniejsza. Oprócz tego skóra nie ma kontaktu z czynnikami atmosferycznymi takimi jak słońce, wiatr czy mróz, które utrudniają im działanie oraz z kolorowymi kosmetykami, które zapychają pory i blokują działania regeneracyjne w ciągu dnia. Jeżeli cera  potrzebuje naprawy jest to najlepszy czas. Wszystko co aplikuje się na twarz, stosuje się także na szyję i dekolt. Te trzy partie traktuje się jako całość. Szczególnie należy zadbać o delikatną okolicę oczu oraz szyję, gdzie skóra jest najcieńsza i najszybciej się starzeje. W tych miejscach można nałożyć więcej lub bardziej bogate preparaty. Odpowiednio zadbana skóra odnawia się nocą.

Odpowiednia aplikacja kosmetyków

Istotny jest zarówno odpowiedni dobór preparatów do typu oraz potrzeb cery jak również ich aplikacja. Demakijaż powinno się zacząć od oczu. Przykłada się płatki nasączone preparatem oczyszczającym na kilka minut, tak aby rozpuścić tusz do rzęs, następnie wykonuje się ruch okrężny zaczynając od zewnętrznego kącika, od dołu ku górze do momentu uzyskania czystego wacika. Zarówno oczu, jak i twarzy nie należy nadmiernie pocierać. Większość kremów wklepuje się opuszkami palców, w celu pobudzenia krążenia, wszystkie ruchy powinny być wykonywane do góry a nie ciągnące skórę w dół. Delikatnej skóry wokół oczu nie należy rozciągać i wykonuje się ruchy okrężne zawsze do wewnątrz a nie odwrotnie, zarówno przy oczyszczaniu jak i przy pielęgnacji.

Regularne peelingi twarzy i ciała

Pielęgnacja twarzy jest pierwszym etapem dbałości o skórę, a pielęgnacja ciała drugim. Regularne peelingi mają zbawienny wpływ na kondycję naszej skóry oraz jej nawilżenie. Jeżeli przed nałożeniem kremu, balsamu, masła czy oleju nie wykona się złuszczania cały proces może niestety pójść na marne. Tylko przygotowana skóra, pozbawiona zrogowaciałego martwego naskórka pozwala na wchłanianie składników aktywnych w głąb skóry. Dodatkowo podczas rozprowadzania peelingu wykonuje się masaż pobudzający krążenie i poprawiający dotlenienie tkanek, a co za tym idzie poprawę ogólnej kondycji skóry. Scrubu używa się optymalnie raz w tygodniu, najlepiej wieczorem, ruchami okrężnymi, na sucho (mocniejsze działanie) lub na mokro (lżejsze działanie), bezpośrednio przed nałożeniem preparatu odżywczego. Warto wykorzystać właśnie ten moment po kąpieli ponieważ oczyszczona i pobudzona skóra lepiej wchłonie kosmetyk. Najczęściej występują peelingi cukrowe (delikatniejsze) lub solne (mocniejsze). Można zastosować dodatkowo naprzemienne prysznice (letni i chłodny) lub masaż specjalną szczotką żeby poprawić elastyczność skóry i ją wzmocnić. W ten sposób pomagamy również zmniejszyć cellulit ;).

Picie wody

Kolejnym niezwykle istotnym elementem holistycznego podejścia do pielęgnacji i dbałości o skórę jest odpowiednie nawadnianie od wewnątrz. Nie wystarczy jedynie dbać o nawilżenie z zewnątrz. Musi panować równowaga pomiędzy prawidłową pracą płaszcza hydrolipidowegoa gospodarką wodną organizmu. Odpowiednie nawodnienie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszej cery. Każdy typ cery, nawet cera tłusta może być jednocześnie odwodniona. Przed dobór nieodpowiednich preparatów, nadmierne przesuszenie lub nieodpowiednią ilość przyjmowanych płynów od wewnątrz. Nasze ciało w większości składa się z wody, więc jeżeli jej brakuje zaczynają następować zaburzenia jego funkcjonowania, łącznie z pracą skóry. Optymalnie jest wypijać ok. 2 - 3l wody niegazowanej dziennie. Sposobem na poprawę walorów smakowych mogą być sezonowe lub mrożone owoce.

Relaksujące kąpiele

Mimo, że nasza skóra nie lubi zbyt długiego kontaktu z wodą, krótsze kąpiele (maksymalnie do 30 minut) z dodatkiem nawilżających i odprężających olejków mogą okazać się bardzo korzystne. Ciepła, ale nie gorąca woda działa zarówno rozluźniająco na ciało, likwiduje napięcia oraz pozytywnie wpłynie na psychikę. Pod wpływem pary i ciepła otworzą się też pory co ułatwi oczyszczenie z toksyn, pobudzi się układ krwionośny i limfatyczny. Jednak zanim przygotuje się kąpiel warto przygotować skórę wykonując peeling. Następnie dobrać odpowiedni do potrzeb i  upodobań zapach olejku, soli , kuli do kąpieli lub specjalnych płynów zawierających składniki odżywcze. Po kąpieli należy przepłukać ciało chłodną wodą aby pozamykać pory oraz wmasować krem, masło do ciała lub balsam.

Takie kompleksowe podejście do pielęgnacji pozwoli uzyskać maksymalne korzyści zarówno dla naszego ciała, kondycji skóry jak i funkcjonowania całego organizmu, łącznie z psychiką. Wprowadzając te zasady jesteśmy w stanie zbudować zdrowe nawyki, które w przyszłości będą owocowały pięknym wyglądem i dobrym samopoczuciem.